Yem Silosu
Yem Silosu

Yem Silosu

 

Silo toptan malzemelerin korunduğu, saklandığı veya depolandığı bir yapıdır ve işletmenin büyüklüğüne göre inşa edilir. Bu sayede birçok tahıllar ekşitilerek saklanır. Ekşitme sayesinde tahıllar bozulmadan uzun süre saklanabilir. Silo, özel usullere göre yapılmış, silindir biçiminde yüksek bir yapıdan ibarettir. 

 

Buğday, mısır gibi bakliyatların saklanmasında büyük önem taşıyan çelik silolar dar alanda binlerce tonluk ürünün uzun süre bozulmadan korunmasını sağlıyor. Çelik silolarda mamuller bir yıl boyunca tarladan yeni hasat edilmiş gibi muhafaza edilebiliyor. 300-350 metrekarelik bir siloda 6 bin tonluk ürün rahatça stoklanabilirken ürünün bayatlamasının ve kanserojen madde içermesinin de önüne geçiliyor. Yağmurda ıslanmaktan, sıcakta ısınmaktan ve bitlenmekten uzak ortamda korunan ürünler aylar sonra ilk günkü tazeliğiyle tüketiciye sunulabiliyor. 

 

Silonun Tarihçesi! İlk silolar Avrupa’da XIX. yüzyılın ikinci yarısında yapılmaya başlanmıştır.. Bunlar daha çok toprakta açılan kuyulardan oluşmaktadır. 1873’te bir Amerikalı toprak üstünde silo yapmayı denemiştir. Bu silo dört köşe bir yapıya sahipti. Ancak köşeli oluşu iyice doldurulmasına engel oluyordu. Bunun üzerine siloların silindir biçiminde yapılmasına başlandı. Bu gelişmeyle birlikte siloların önü de açılmış oldu.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014